Čipování a vystavení pet pasu pro domácí zvířata

Ztráta domácího zvířecího mazlíčka je stresující a jeho návrat k původnímu majiteli bez vhodné identifikace může být obtížný.

Mikročip je dostupné řešení trvale nezaměnitelné doživotní identifikace Vašeho zvířecího miláčka. Životnost mikročipu je udávána minimálně na 25 let. Čipování domácích zvířecích mazlíčků, především psů, se stává běžným standardem pro většinu chovatelů. V některých městech je dokonce povinné.

Od 1. ledna 2020 vstoupila na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem. Následná novela téhož zákona č. 368/2019 Sb., která nabyla účinnosti 15. ledna 2020, podmínky pro označování psů (zejména věk, v němž musí být štěňata označena) dále mírně upravila.

Cestování se zvířaty na území EU

Pro účely cestování do zemí EU musí být pes, kočka a fretka označeni mikročipem. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Pokud mikročip nesplňuje tyto požadavky, musí majitel nebo oprávněná osoba zajistit při každé kontrole odpovídající čtecí zařízení.

Označení zvířat tetováním je uznáváno, pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Je třeba upozornit na to, že do Chorvatska nelze cestovat se zvířetem označeným pouze tetováním!